چیلر و داکت اسپلیت هر کدام ویژگی های خاصی دارند و برای تهویه مطبوع محیط های مختلف مناسب ولی سوال مهم اینست که کدامیک برای شما مناسب است؟ 

شاید شما هم جزو کسانی باشید که این سوال در ذهنتان شکل گرفته است؟ من در این بخش قصد دارم تا با بررسی

تفاوت چیلر با داکت اسپلیت این سوال را برای همیشه حل کنم و از این سردرگمی شما را بیرون بیاورم و امید دارم که این مهم انجام بشه ولی در خاطر داشته باشید که باز هم در نهایت نیاز دارید تا با یک مهندس در حوزه تهویه مطبوع مشاوره کنید تا بهترین را به شما پیشنهاد بده.

تفاوت‌های چیلر و داکت اسپلیت

چیلر در واقع یک سیستم سرمایشی است و از اسم آن هم میتوان متوجه شد که برای سرمایش ابداع شده است ولی امروزه از آن برای گرمایش محیط ها هم استفاده میشود؛ در سیستم چیلر شما مایع مبرد توسط چیلر به کویل ها انتقال میابد و بعد از رد شدن هوا از بین لوله ها گرمای هوا توسط گاز فریون جذب میشود و هوای خنک شده توسط فن کویل به محیط تزریق میشود.

اما درباره سیسنم داکت اسپلیت ما کارکرد متفاوتی داریم و دو یونیت خارجی و داخلی در ایجاد گرمایش و برودت به ما کمک میکنند که یونیت خارجی دمای مورد نیاز را به یونیت داخلی هدایت میکند و بعد از آن از طریق کانال کشی هایی که در محیط ایجاد شده به محیط منتقل میشود.

خوب پس متوجه شدیم که داکت اسپلیت و چیلر دو ساز و کار متفاوت دارند ولی میرسیم به تفاوت های آن ها که میتواند نظر شما در خرید یکی از این دو دستگاه راهتمایی کند.

تفاوت های کلیدی چیلر و داکت اسپلیت

1- قیمت داکت اسپلیت قاعدتا از چیلر کمتر میباشد.

2- داکت اسپلیت در ظرفیت های کمتر از چیلر تولید میشود و معمولا از چیلر برای پروژه های بزرگ تر استفاده میشود.

3- صدای اسپلیت به دلیل قدرتمند بودن فن یونیت خارجی بیشتر از صدای چیلر است.

4- مصرف برق چیلر در حالت تمام بار برابر با داکت اسپلیت است ولی مطمئنا چیلر همیشه در حالت تمام بار کار نمیکند و از همین رو چیلر مصرف برق کمتری دارد.

5- شما در چیلر به دلیل استفاده از فن کویل قابلیت کنترل رطوبت را ندارید ولی زمانی که داکت اسپلیت همراه با هواساز مورد استفاده قرار بگیرد شما میتوانید ایجاد رطوبت یا رطوبت زدایی بکنید.

6- قابلیت کنترل سیستم در چیلر وجود دارد و شما توسط فن کویل ها هوای هر بخش از محیط را جداگانه کنترل میکنید ولی در داکت اسپلیت این توانایی را ندارید.

در این بخش سعی کردم تا شما را کلیدی ترین تفاوت های داکت اسپلیت و چیلر آشنا کنم ولی باز هم لازمه اشاره کنم که بهتره با یک متخصص در این باره صحبت کنید و راهنمایی بگیرید.

مشخصات

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها